Soğuk algınlığı veya grip enerjiniz ve iştahınızı tükettiğinde bu rahatlatıcı seçenekler tam da ihtiyacınız olan şey olabilir…

Hasta Olduğunuzda ve Kendinizi Çöp Gibi Hissettiğinizde Yiyebileceğiniz En İyi Yiyecekler

Ancak özellikle zorlayıcı olabilecek şeylerden biri, vücudunuz kendi işini yaparken kendinizi tok tutmaktır. Hasta olmak bazen genel olarak iştahınızı azaltabilir ve en sevdiğiniz yiyecekler bile kendinizi kötü hissettiğinizde size iyi gelmeyebilir. Ayrıca, boğaz ağrısı veya mide rahatsızlığı gibi bazı belirtiler, kendinizi aç hissetseniz veya enerjiniz düşük olsa bile öğün atlama isteği duymanıza neden olabilir. Ancak yeterli besin almak, vücudunuzun sizi mutsuz eden her şeyle savaşmasına yardımcı olmak için çok önemlidir.

Gerçekte, hasta olduğunuzda yiyebileceğiniz en iyi yiyecekler, keyif aldığınız ve kendinizi kontrol altında tutabildiğiniz yiyeceklerdir. Yemeğiniz sihirli bir tedavi olmasa da, bazı yiyecek ve içeceklerin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak belirli özellikleri vardır. Kulağa çekici gelen seçenekler bulmakta zorlanıyorsanız, soğuk algınlığı, grip, Kovid-19 veya başka bir ciddi hastalığınız olduğunda tüketebileceğiniz en iyi yiyeceklerin bir listesini burada bulabilirsiniz.

Zencefil

Bir diyetisyen olan MCN, RD’den Elizabeth Stasny , SELF’e zencefilin uzun zamandır mide bulantısı, kusma ve sindirim rahatsızlığı için evde kullanılan bir çare olduğunu söylüyor. Ve araştırmalar bunun oldukça iyi bir şey olduğunu gösteriyor. Yayınlanan büyük bir inceleme, günde yaklaşık 1.500 miligrama kadar zencefil dozlarının (bağlam açısından, bir çay kaşığı öğütülmüş zencefil bundan biraz daha fazlasını içerir) bulantı ve kusmayı büyük ölçüde herhangi bir ciddi yan etki olmaksızın azaltabileceği sonucuna varmıştır. (Bununla birlikte, bazı insanlar, özellikle yüksek dozda zencefil yemekten dolayı mide yanması yaşayabilir.) Dahil edilen çalışmaların çoğu, özellikle zencefilin hamilelik, kemoterapi veya ameliyat nedeniyle tetiklenen mide bulantısını nasıl etkilediğini incelerken, bu aynı zamanda olamayacağı anlamına da gelmiyor. düzenli grip semptomlarına da yardımcı olur.

Zencefilin bulantı önleyici etkilere sahip olması muhtemel iki ana bileşeni gingeroller ve shogaollerdir. Farklı zencefil türleri (taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş veya konsantre) muhtemelen her ikisini de içerir, bu nedenle biraz zencefil çayı mı yudumlayacağınız veya çorbanıza bir yığın kıyılmış zencefil mi ekleyeceğiniz konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok.

Bal

Stasny, bir kaşık dolusu şekerin ilacın azalmasına kesinlikle yardımcı olabileceğini, ancak öksürüğünüz varsa bir yudum balın muhtemelen daha iyi bir seçim olduğunu söylüyor. Aslında, 2019’da yayınlanan bir Cochrane incelemesi , balın çocuklarda öksürük semptomlarını hafifletmede hiçbir ilaçtan, plasebodan veya difenhidramin içeren reçetesiz satılan ilaçlardan muhtemelen daha etkili olduğunu buldu. (Genellikle alerji semptomlarını hafiflettiği bilinse de, antihistamin hafif boğaz tahrişinden kaynaklanan öksürüğü de hafifletebilir.) Ve dekstrometorfanla yapılan reçetesiz ilaçlarla karşılaştırıldığında bal neredeyse aynı öksürük kesici etkiye sahipti.

İnce nokta: Çoğu çalışma, yiyeceklere karıştırılan veya içeceklerin içine eritilen balın değil, bal bazlı öksürük şuruplarının veya kaşık dolusu balın etkinliğini araştırıyor; çayın mutlaka aynı etkiye sahip olması gerekir. Yukarıdaki incelemenin yazarları ayrıca üç günden fazla süren öksürükler için balın muhtemelen tek başına etkili bir çare olmadığını belirtmektedir. Yine de, eğer öksürüğün yanı sıra boğazınız da kaşınıyorsa bal, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde onu hafifletmeye yardımcı olabilir ; bu nedenle, bu tatlılığın bir kısmını en sevdiğiniz sıcak içeceğe sıkmaktan muhtemelen zarar gelmez.

Tavuk çorbası

Yine bir diyetisyen olan Sharon şöyle söylüyor : “Kendinizi kötü hissettiğinizde, sıcak tavuk çorbası, hem konfor hem de potansiyel sağlık yararları sunan, zamanla test edilmiş bir çözüm olmuştur.” “Tavuk çorbası, üst solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve potansiyel olarak soğuk algınlığı semptomlarını hafifletebilir.” Chest dergisinde yayınlanan bir çalışmanın bildirdiğine göre, öksürük ve tıkanıklık gibi birçok soğuk algınlığı semptomu, enfeksiyona karşı oluşan iltihabi bir bağışıklık tepkisi tarafından tetikleniyor; ancak buharlı bir kase tavuk çorbası içindeki malzemeler, enfeksiyona karışan koruyucu hücrelerin hücumunu engellemeye yardımcı olabilir. bu tepki. Ayrıca, sıcak et suyu (ve sağladığı nem) “boğaz ağrısını dindirebilir ve hasta olduğunuzda sizi beslenmeye devam ettirebilir.”

Dahası, çorbayı yemek nispeten kolaydır; onu yudumlayabilirsiniz ve tavuk ve sebzelerin hepsi yumuşaktır ve çiğnemesi kolaydır; bu nedenle, protein ve lif de dahil olmak üzere , yenmesi zor olabilecek çeşitli doyurucu besinleri yemenin iyi bir yoludur. aksi takdirde aşağı inin.

Baharatlar, çeşniler ve diğer lezzet arttırıcılar

Biraz baharat karışımına mı ihtiyacınız var? Tarçın, pul biber, zerdeçal, karanfil, karabiber, köri tozu ve çemen otu gibi bazı türler yüzyıllardır çeşitli kültürlerde tıbbi amaçlarla kullanılmış ve birçok yemeğin lezzetini artırmıştır: Yemeğinizin üzerine biraz tarçın serpin. sabah yulaf ezmesini yiyin , pirincinize zerdeçal ekleyin veya soslara veya marinatlara karabiberi sallayın. Ve herhangi bir tarifte gereken sarımsak miktarını otomatik olarak iki katına (veya üç katına) çıkaran kişilerden biriyseniz, araştırmaların sarımsaktaki aktif bir bileşiğin bağışıklık sisteminizin işini yapmasına destek olabileceğini öne sürdüğünü bilmek sizi mutlu edecektir.
Elbette hasta hissetmek pek çok farklı anlama gelebilir; Mideniz bulanıyorsa veya mideniz bulanıyorsa ve güçlü tatlar durumu daha da kötüleştirecekmiş gibi görünüyorsa, bunu atlayabilirsiniz.

Muz

Lezzetli yiyecekler bazen kendinizi iğrenç hissettiğinizde ve damak tadınız bozulduğunda sizi yemeye teşvik edebilirken, bazı sindirim semptomlarıyla mücadele ediyorsanız yumuşak yiyecekler daha iyi bir seçim olabilir. İshalle uğraşıyorsanız , muz, et suyu, pirinç, elma püresi ve kızarmış ekmek içeren bir BRAT diyeti, çalkantılı midenizi yatıştırmanıza ve kakanızı toparlamanıza yardımcı olabilir, çünkü bu yiyecekler lif bakımından düşüktür ve genel olarak tolere edilmesi kolaydır. Muzlar özellikle harikadır çünkü potasyum açısından zengindirler; bu, susuz kaldığınızda azalmış olabileceğiniz bir elektrolittir. Aynı zamanda yumuşaktırlar, yani mide-bağırsak sorunlarının yanı sıra boğaz ağrısıyla da uğraşıyorsanız kolayca aşağı inerler.

Yulaf ezmesi
Eğer mideniz bulanıyorsa ya da boğazınız ağrıyorsa, bir ton çiğneme gerektiren yiyeceklere hayır diyebilirsiniz, ancak tamamen sıvı bir diyet muhtemelen o soğuğu tekmelemenize yardımcı olacak kadar doyurucu olmayacaktır – ve kabul edelim, çoğu çoğumuz sadece meyve suyu ve smoothie içmekle yetinmiyoruz . Bu yüzden Ryan yulaf ezmesini hızlı ve yutması kolay bir yemek fikri olarak öneriyor.

Kendinizi yedeklenmiş hissediyorsanız, sıcak bir kase yulaf özellikle iyi bir fikirdir; bu, normal diyetinizi yemediğinizde tamamen gerçekleşebilecek bir şeydir. Yayınlanan bir inceleme, önceki araştırmalara baktı ve yulaf tüketiminin , lif içeriği sayesinde daha az kabızlıkla ilişkili olduğunu buldu. Banyoda iyi durumda olsanız bile, kendinizi bok gibi hissettiğinizde, besin açısından zengin ve lezzetli meyve ve fındık gibi eklentilerle doldurulmuş bir kase yulaf ezmesine ulaşmak, kendinizi beslemenin harika bir yoludur.

Yoğurt

Kolayca sindirilen yiyeceklerden bahsetmişken, yoğurdun yutulması kolaydır, serindir ve nispeten yumuşaktır. Ve içerdiği probiyotikler sayesinde , soğuk algınlığınızla daha çabuk savaşmanıza da yardımcı olabilir: Yapılan araştırmaya göre , probiyotikler (özellikle Lactobacillus ve Bifidobacterium türleri) potansiyel olarak hasta hissettiğiniz gün sayısını azaltabilir. Sabah parfeniz de şık bir önleyici rol oynayabilir. Nutrition Journal’da 2021 yılında yayınlanan bir meta-analiz, Lactobacillus içeren yoğurt ve diğer süt ürünlerini yiyen kişilerin ilk etapta soğuk algınlığı veya başka bir solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Bilim adamları bu bağlantının arkasında ne olduğundan tam olarak emin değiller, ancak “iyi” bakterilerin bağışıklık sisteminize yardımcı olması ve özellikle Lactobacillus’un iltihabı bastırmaya yardımcı olması mümkündür .

Yapraklı yeşillikler
Lahana , ıspanak, marul ve çin lahanası gibi yapraklı yeşillikler, C ve K vitaminleri, demir ve folat da dahil olmak üzere tonlarca vitamin ve mineralle doludur.

Ayrıca , uygun bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olduğu (ve potansiyel olarak kanser ve kalp hastalığı gibi koşullara karşı da koruma sağladığı) gösterilen bileşikler olan polifenolleri de içerirler . Çiğnemek istiyorsanız, hasta olduğunuzda yemeğinize yan salata eklemeyi deneyin veya çorbaya, tavada kızartmaya veya güvece biraz doğranmış yeşil yapraklı sebze atın. Tüm bu doku belirtilerinizi daha da kötüleştiriyorsa, dondurulmuş lahana veya ıspanağı bir smoothieye karıştırmayı deneyebilirsiniz. Buzlu, pürüzsüz doku, kaşındıran boğazınızı rahatlatmak ve kendinizi daha iyi, hızlı bir şekilde hissetmek için ihtiyaç duyduğunuz besinleri almak için tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir